Krátký rozhovor s novým trenérem A-týmu

Miroslav Jíra - trenér A-týmu TJ Sokol Libiš

Novou sezónu začne naše divizní áčko pod vedením nového trenéra Miroslavem Jírou. Mnohým fotbalovým trenérům toto jméno učitě něco říká, ale i tak jsme pro fotbalové fandy z Libiše, připravili krátký rozhovor.

Mohl by si nám říct něco o tvé fotbalové minulosti?

Fotbalem žiju od malička a mým prvním trenérem byl určitě můj táta na Mělníku, který ve mě probudil lásku k fotbalu hned od útlého věku. Sám jsem si jako hráč nevyzkoušel profesionální fotbalové angažmá, ale o to dříve jsem již začal ve 20 letech trénovat. Začínal jsem v Bohemce u mládeže, kde jsem nakonec působil 7 let. Pak následovalo mé nejkrásnější trenérské období a to působení 13 nezapomenutelných let u mládeže ve Slavii Praha, kde jsem kromě funkce šéftrenéra mládeže trénoval žákovské i dorostenecké týmy. Jelikož jsem trénoval 20 let mládežnické týmy, tak jsem hledal novou motivaci a ta přišla v podobě možnosti působit jako asistent trenéra Karla Rady u A týmu žen České reprezentace a zároveň jsem trénoval i A dorost Admiry Praha či Vyšehradu. Později jsem nabíral zkušenosti u A týmu můžu na Vyšehradě, Braníku či naposledy v Březiněvsi. Musím říct, že všude mě to moc bavilo a na všechny angažmá vzpomínám rád.

Co tě přivedlo do Libiše?

Do Libiše mě přivedl především můj nynější trenérský kolega Václav Havel, který mě jako svěřence vedl v žákách na Mělníku. A velmi mě lákalo s ním po tolika letech spolupracovat u mužů v Libiši. A moc si šance od všech lidí z klubu vážím. Láká mě především zlepšovat všechny hráče v klubu a to je má hlavní trenérská vize. A věřím, že se zlepšovaním hráčů přijdou i výsledky.

Máš bohaté zkušenosti i s vrcholovým fotbalem, například s pozicí asistenta u reprezentace A-týmu žen. Dá se těchto zkušeností využít i u nás v divizní Libiši?

Věřím, že každá trenérská zkušenost mě v kariéře obohatila a něco mi dala se posunout v pohledu na fotbal dál. Takže bych si přál, abych každou zkušenost ve fotbale z různých týmů mohl využít co nejlépe pro A tým Libiše. Navíc zkušenost ze spolupráce s Karlem Radou je opravdu zatím skvělá.

Libišská fotbalová mládež patří dlouhodobě k nejlepším v okrese. Budeš předávat své zkušenosti i našim dětem a jejich trenérům?

Nebráním se v rámci mých časových možností ničemu. Jednou mi Víťa Lavička řekl krásnou větu: fotbal má především lidi spojovat bez ohledu na klubovou příslušnost a tak to cítím i já. Takže bych si přál, aby i mladí hráči, kteří budou mít kvalitu si přišli třeba i s A týmem zatrénovat a nabírali tak postupné zkušenosti s dospělým fotbalem. A komunikaci s trenéry mládeže se určitě nebráním.

Čeho by si rád v Libiši dosáhl?

Těžká otázka. Jsem tu krátce. Každopádně bych si přál zanechat v klubu především pozitivní stopu a dobře reprezentovat klub. Fotbal totiž vnímám s pokorou jako velký společenský fenomén.

Tvůj oblíbený fotbalový trenér?

Těch je víc. U nás Karel Brückner, Jaroslav Šilhavý, Pavel Vrba či Jindřich Trpišovský. Mají vysokou trenérskou i lidskou úroveň. V zahraničí určitě Jürgen Klopp.

Tvůj oblíbený fotbalový hráč/hráčka?

Můj oblíbený hráč je Cristiano Ronaldo- komplexní fotbalista a workoholik s nejvyšší mírou profesionality. U nás moji bývalí svěřenci Alex Král, Pavel Bucha či Honza Kuchta. Na ně jsem opravdu hodně pyšný, ale jejich mnohem více…..Z hráček jmenovat nechci. Vážím si jich všech a nebylo by to k nim teď fair, některou teď vyzdvihovat nad ostatní vzhledem k mé současné pozici u Repre žen.

Na závěr bych si moc přál, aby jsme spolu s hráči, kolegy v realizačním týmu, vedením klubu a fanoušky táhli společně za jeden provaz a v Libiši jsme všichni měli z fotbalu především radost.

Miroslav Jíra

Rozhovor s novým trenérem A-týmu pro vás připravil Filip Mírek.